Kedidilli Şeftalili Parfe

Kedidilli Şeftalili Parfe

Pasta Tarifleri

29 Haziran 2014

Yorum Yaz

Kedi Dilli Şeftalili Parfe
Malzemeler:
2 paket krem şanti, 1 paket kedi dili, 2 su bardağı Süt, 2-3 adet şeftali, 1 çorba kaşığı granül kahve, 1 su bardağı su, 1 çorba kaşığı toz şeker

Üzeri İçin: Çikolata sos (1 su b. su, 1. su b. süt, 3 çorba k. kakao, 3 çorba k. şeker, 2 çorba k. nişasta, 1 çorba k. tereyağ)

Yapılışı: Toz krem şantinin üzerine sütü döküyoruz ve köpürene kadar çırpıyoruz. Şeftalileri rendeliyoruz ve krem şantiyle karıştırıyoruz. Granül kahve ve şekerin üzerine su dökerek eritiyoruz. Baton kalıba buzdolabı poşeti seriyoruz. İçine krem şanti karışımından biraz döküyoruz. Kedidili bisküvileri kahveli karışıma batırıyoruz ve kalıba diziyoruz. Üzerine krem şantili karışımın yarısını döküyoruz. Kahveli karışıma batırdığımız bisküvilerden bir sıra daha diziyoruz. Kalan karışımı da üzerine döküyoruz ve buzdolabında 1 saat dinlendirdikten sonra 1 gece dondurucuda dinlendiriyoruz ve kalıbında çıkarıyoruz. Çikolata sosu tarife göre hazırlıyoruz. Tatlının üzerine döküyoruz. Dilimleyerek servis ediyoruz.

kedidilli parfe (1)kedidilli pasta (1)  kedidilli parfe (2)kedidilli pasta (2) kedidilli parfe tarifi (2)kedidilli parfe tarifi (1) kedidilli şeftalili parfe (1) kedidilli şeftalili parfe (2) kedidilli şeftalili parfe (3)

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz